Σάββατο 17 Ιουλίου 2010

Σε ρυθμούς Λορένθο...

Ο Χόρχε Λορένθο συνεχίζει το σερί του. Μετά το Σίλβερστοουν, το Ασεν και την Καταλούνια πήρε την πολ ποζίσιον και στην πίστα Σάχσενρινγκ.

Ηταν η τέταρτη πολ ποζίσιον της σεζόν στην πίστα της Γερμανίας, εκεί όπου θα διεξαχθεί το όγδοο γκραν πρι του πρωταθλήματος Moto GP. Εντυπωσιακός ο Βαλεντίνο Ρόσι, ο οποίος θα εκκινήσει από την πέμπτη θέση.

Στις κατατακτήριες δοκιμές της πίστας Σάσερινγκ η διαδικασία διακόπηκε για περίπου 25 λεπτά, όταν ο μηχανή του Λορένθο έσπασε με αποτέλεσμα να γεμίσει την πίστα με λάδι. Η κηλίδα λαδιού που δημιουργήθηκε είχε σαν αποτέλεσμα να βγάλει τον Σπάις και τον Ντε Πουνιέτ εκτός πίστας, καθώς γλίστρησαν. Μάλιστα, ο Γάλλος δεν κατάφερε να συνεχίσει εξαιτίας του έντονου πόνου που ένιωθε.

Πριν από τη διακοπή ήταν ο Ντάνι Πεντρόσα αυτός που είχε την προσωρινή pole, με επίδοση στο 1:21.948. Ομως τρία λεπτά πριν από το τέλος ήρθε ο Λορένθο να γράψει δύο πολύ γρήγορους γύρους με την εφεδρική M1, ο καλύτερος από τους οποίους ήταν στο 1:21.817.
Ο Κέισι Στόνερ προσπάθησε να απαντήσει αμέσως μετά, αλλά έμεινε στην 2η θέση για μόλις 0.024", υποβιβάζοντας παράλληλα τον Πεντρόσα στην 3η θέση. Οι τρεις αυτοί αναβάτες θα ξεκινήσουν από την πρώτη σειρά της εκκίνησης στον αγώνα της Κυριακής (18/7, 15:00GR).

Βελτίωση προς το τέλος βρήκε και ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο, ο οποίος πήρε την 4η θέση μπροστά από τον Βαλεντίνο Ρόσι. Ο Γιατρός ήταν αρκετά προσεκτικός στην αρχή, πριν ανεβάσει στροφές και βρεθεί μέσα στην πρώτη 5άδα, στην επανεμφάνισή του ύστερα από απουσία τεσσάρων αγώνων λόγω του σοβαρού τραυματισμού του στο Μουτζέλο.

Τους Ντοβιτσιόζο και Ρόσι στην δεύτερη σειρά του grid πλαισιώνει ο Εκτορ Μπαρμπερά, του οποίου η 6η θέση ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του στα MotoGP ως τώρα.

Η μάχη γα την πρώτη θέση δόθηκε μεταξύ των Λορένθο, Πεδρόσα και Στόνερ, με τον Αυστραλό πιλότο της Ducati να παίρνει τελικά τη δεύτερη θέση, αφήνοντας πίσω του τον Ντάνι Πεδρόσα.