Κυριακή 18 Ιουλίου 2010

Οι νέοι είναι ωραίοι!

Η εθνική ομάδα μπάσκετ νέων ανδρών, προκρίθηκε στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Κροατία, καθώς στον ημιτελικό, επικράτησε με 71-56 της διοργανώτριας. Η εθνική μας θα αντιμετωπίσει για τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης τη Γαλλία που στον άλλο ημιτελικό υπερίσχυσε της Ισπανίας με 86-83.

Κορυφαίος για την ομάδα του Κώστα Μίσσα, που προκρίθηκε αήττητη στον τελικό, ήταν ο Παππάς με 23 πόντους, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν οι Μάντζαρης (12π.) και Παπανικολάου (14π). Οσον αφορά στους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Ντελας με 13 πόντους.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι Κροάτες προηγήθηκαν με 11-7 για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με τους «οικοδεσπότες» να προηγούνται 19-16.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι παίκτες του Κώστα Μίσσα άρχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα, ενώ ο Νίκος Παππάς έδινε τον ρυθμό στην επίθεση και έτσι με επιμέρους σκορ 12-2, η Εθνική μας πέρασε μπροστά με 28-21.

Το ξεκίνημα και του τρίτου δεκαλέπτου ήταν καταπληκτικό για την Εθνική Νέων. Με επιμέρους σκορ 9-3 στο πρώτο τρίλεπτο, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (41-30).

Η Εθνική μας συνέχισε την σκληρή άμυνα και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 49-37. Παρά τις προσπάθειες των παικτών της Κροατίας, η Εθνική κράτησε εύκολα τη διαφορά και πήρε τη νίκη-πρόκριση

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-27, 53-44, 71-56

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Κατσιβέλης, Μούρτος, Γεωργάκης 2, Μάντζαρης 12, Καραθανάσης, Παπαντωνίου, Παπανικολάου 14, Σλούκας 7, Γιάνκοβιτς, Παππάς 23, Κασελάκης 5, Σαρικόπουλος 8.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μπόρισλαβ Κούρτοβιτς): Ντόσεν 2, Ραντόσεβιτς 6, Μπιλίνοβατς 5, Ντελας 13, Ράμλιακ 6, Προστράν 5, Μπατούρ 11, Πλάνινιτς 4, Μπούτορατς 2, Ρίκιτς, Ζούμπτσιτς 2.
πηγη:skai.gr